- Czar ekranu, czyli wycieczka do telewizji - klasa IIc oraz IIIc
- Wycieczka do Łazienek Królewskich Va,Vb
- Godzina kodowania w SP3
- Mikołajki 2016
- Projekt Wszystkie Kolory Świata
- Wycieczka mikołajkowa kl.5b
- Konkurs na logo i plakat
- List MEN do Rodziców
- Dzień bezpiecznego internetu
- Spotkanie z przedstawicielami Służby Celnej
- Dzień Babci i Dziadka w klasie 2c
- ZIMOWISKO ,,ZIMA Z TRÓJKĄ” – SPRAWOZDANIE
- Podsumowanie akcji WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
- Międzyszkolny Konkurs Piosenki
- Wyniki konkursu "Warszawska Syrenka"
- List Pani Minister Edukacji ws cyberprzemocy
- Nowy projekt - Scratch. Dołączyliśmy!
- Głosuj na naszą PISANKĘ
- Wyniki konkursu Warszawska Syrenka - etap powiatowy
- Pomagamy Kresowym Straceńcom
- Wesołego Alleluja!!!
- Zapraszamy Rodziców na zebrania!
- IX Gminne Mistrzostwa w Tabliczce Mnożenia
- List MEN do Rodziców
- DZIŚ DZIEŃ DZIECKA!!!!!!!!
- Dzień języków obcych w naszej szkole
- Informacja dla Rodziców przyszłych klas I
- Karta Rowerowa
- Harmonogram Rozpoczęcia Roku Szkolnego
Spotkanie z przedstawicielami Służby Celnej
SPOTKANIE ZE „SŁUŻBĄ CELNĄ”
24 stycznia 2017r. w naszej szkole odbyły się bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne prowadzone przez przedstawicieli II Urzędu Celnego w Warszawie – komisarza Ireneusza Romańskiego i mł. inspektora kontroli akcyzowej Jacka Kraja.
Lekcje dla uczniów klas I-III poświęcone były głównie zagadnieniom związanym z ochroną zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Z zainteresowaniem przyglądały się prezentowanym okazom żółwia, krokodyla, koników morskich, muszli, koralowca, ciosów słonia, rogu nosorożca oraz skórom: zebry, niedźwiedzia, geparda, łasicy, węży itp., a także chętnie odpowiadały na zadawane przez gości pytania. Przedstawiciele Służby Celnej podkreślali, że największym zagrożeniem dla przetrwania żyjących populacji roślin i zwierząt jest nielegalny handel dzikimi okazami i wykonanymi z nich wyrobami, dlatego kupując pamiątki CITES z egzotycznych podróży, zwiększamy popyt, powodujemy masowe zabijanie zwierząt, a przewożąc je bez zezwolenia, łamiemy prawo i narażamy się na konsekwencje karne.
Lekcja uczniów klas IV-VI, poza częścią poświęconą zadaniom Służby Celnej oraz Konwencji CITES z prezentacją okazów zwierząt chronionych, zawierała także część dotyczącą: towarów podrabianych, handlu organami ludzkimi, papierosami, narkotykami i dopalaczami.
Zaraz rozpoczną się ferie zimowe, urlopy i wyjazdy. Dlatego zanim udamy się w podróż za granicę, w różne strony świata (czasem do dalekich, egzotycznych krajów), warto było dowiedzieć się jakie towary mogą znaleźć się w bagażu podróżnego, jakie są niedozwolone, a jakie są inne ograniczenia.
Pamiętajmy zatem, że nie należy nabywać i przewozić przez granicę:
Okazów flory i fauny zagrożonych wyginięciem (CITES):
- kawioru;
- skór lub wyrobów ze skór dzikich kotów, niedźwiedzi, wilków;
- wypchanych ptaków drapieżnych,
- wyrobów wykonanych ze skór węży, krokodyli lub waranów;
- naturalnych medykamentów i produktów leczniczych (maści, balsamów itp.) zawierających pochodne z niedźwiedzi, pijawek lekarskich i innych zwierząt;
- koralowców, muszli, wszelkich pamiątek turystycznych takich jak nalewki na kobrach lub innych wężach itp.
Pełna lista gatunków objętych ochroną znajduje się w załączniku do rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska: www.mos.gov.pl
Zabytków:
Organ celny może zażądać od osoby dokonującej wywozu zabytku okazania dokumentu potwierdzającego fakt, że wywożony zabytek nie wymaga pozwolenia tj. został wykonany po 1945r.Broni:
Wywóz bądź przywóz broni podlega surowej reglamentacji i wymaga uzyskania wymaganych prawem dokumentów uprawniających do jej przewiezienia przez granicę oraz zgłoszenia takiego przewozu organom celnym.Produktów leczniczych:
Dopuszczalne jest przywiezienie pięciu najmniejszych opakowań w przypadku produktów leczniczych, które nie są sprzedawane w Polsce, a koniecznych podróżnemu.Żywności:
Żywności pochodzenia zwierzęcego (np. wyrobów mięsnych i zawierających mleko) nie można przewozić. Podróżni przywożący ze sobą te produkty zobowiązani są do pozostawienia ich w specjalnych pojemnikach znajdujących się na przejściach granicznych.
Opracowanie:Anna Cierlica