Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,
w tym roku szkolnym 2019/2020 egzamin ósmoklasisty, z racji epidemii SARS – CoV – 2, będzie odbywał się w nadzwyczajnych warunkach – wiąże się to oczywiście z różnymi zmianami organizacyjnymi, które postaramy się Wam w skrócie przedstawić. Przy okazji również chcemy przypomnieć kluczowe informacje dotyczące egzaminu.
I Harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
Egzaminy rozpoczynają się każdego dnia o godz. 9.00. Uczniowie przychodzą do szkoły o godz. 8.00.
Terminy główne egzaminu:
1. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - 16 czerwca 2020r. (wtorek)
2. Egzamin ósmoklasisty z matematyki - 17 czerwca 2020r. (środa)
3. Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego - 18 czerwca 2020r. (czwartek)
Terminy dodatkowe - przeznaczone dla uczniów, którzy nie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym z przyczyn losowych bądź zdrowotnych / przerwali albo którym przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym.
1. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – 7 lipca 2020r. (wtorek)
2. Egzamin ósmoklasisty z matematyki - 8 lipca 2020r. (środa)
3. Egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego – 9 lipca 2020r. (czwartek)
31 lipca 2020r. – ogłoszenie wyników, przekazanie wyników i zaświadczeń szkołom, wydanie zaświadczeń oraz informacji zdającym.
II Struktury egzaminu
1. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
2. Egzamin ósmoklasisty obejmuje następujące przedmioty:
a) język polski
b) matematykę
c) język obcy nowożytny.
3. Egzamin ósmoklasisty z każdego przedmiotu jest przeprowadzany innego dnia.
4. Pierwszego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut.
5. Drugiego dnia jest przeprowadzany egzamin z matematyki, który trwa 100 minut.
6. Trzeciego dnia jest przeprowadzany egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
7. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
8. W przypadku uczniów z dostosowaniem warunków egzaminacyjnych czas trwania egzaminu jest wydłużony:
- egzamin z języka polskiego – 180 minut
- egzamin z matematyki – 150 minut
- egzamin z języka angielskiego – 135 minut
Dodatkowo uczniowie z dostosowaniem nie kodują samodzielnie arkuszy i nie przenoszą samodzielnie odpowiedzi na kartę odpowiedzi.
III Zasady przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty
- Egzaminy rozpoczynają się każdego dnia o godz. 9.00.
- Uczniowie przychodzą do szkoły o godz. 8.00, zmieniają obuwie i pozostawiają swoje rzeczy w szatni. Następnie zostają przeprowadzeni do kilkuosobowych sal w celu oczekiwania na egzamin. W każdej sali będzie obecny nauczyciel. Następnie uczniowie będą przeprowadzani do sal egzaminacyjnych z zachowaniem odstępów oraz wytycznych sanitarnych.
- losowanie numeru stolika, przy którym uczeń będzie pracował
- uczniowie nie będą mogli samodzielnie losować numeru stolika, przy którym będą pisać egzamin. Zgodnie z wytycznymi będzie to robił członek zespołu egzaminacyjnego.
- Uczeń po otrzymaniu arkusza egzaminacyjnego zobowiązany jest do sprawdzenia jego kompletności,
- Uczeń koduje arkusz egzaminacyjny wpisując swój indywidualny kod i nr pesel w odpowiednie miejsca
- Uczeń rozpoczyna pracę z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela
- Każda potrzeba ucznia zgłaszana jest za pomocą podniesienia ręki (np. chęć zadania pytania, skorzystania z toalety)
- Uczeń, który zakończył pracę z arkuszem i przeniósł odpowiedzi na kartę odpowiedzi – podnosi rękę i czeka na podejście członka komisji. Dopiero wtedy następuje oddanie arkusza egzaminacyjnego.
- Uczeń nanosi odpowiedź na kartę odpowiedzi poprzez dokładne zakolorowanie kwadracika (instrukcja dotycząca sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz nanoszenia poprawek na karcie odpowiedzi i w zeszycie zadań egzaminacyjnych będzie również zamieszczona w arkuszu egzaminacyjnym).
- Uczeń nie może zakończyć pracy z arkuszem egzaminacyjnym przed upływem pierwszej godziny pisania egzaminu oraz na 15 minut przed końcem egzaminu
- na 10 minut przed końcem egzaminu członek komisji przypomina o konieczności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi
- Należy pamiętać, że uczeń ma na to dodatkowy czas (5 minut) przeznaczony na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi
- w przypadku pracy z arkuszem egzaminacyjnym z matematyki – konieczne jest wyrwanie ze środka arkusza 8 stron tworzących kartę rozwiązań zadań egzaminacyjnych, konieczność zapisania rozwiązań zadań otwartych w karcie rozwiązań zadań egzaminacyjnych
- obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali
- Uczeń może mieć przy sobie czarne długopisy (i linijkę w przypadku egzaminu z matematyki). Nie mogę jednak korzystać z kalkulatora oraz słowników.
- Zdający jest zobowiązany do samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu (brak samodzielnej pracy skutkuje unieważnieniem egzaminu)
- Przypominamy, że po uzyskaniu wyników z egzaminu ósmoklasisty mają Państwo możliwość wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.
IV Ogólne środki bezpieczeństwa
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie uczeń zdrowy bez żadnych objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
2. Uczeń zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
4. Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
5. Po wejściu do szkoły uczeń zmienia obuwie i pozostawia niepotrzebne przedmioty i okrycia wierzchnie w szafce.
6. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych (czarny długopis), linijki. Nie można pożyczać przyborów od kolegi / koleżanki.
Jednocześnie informujemy, że szkoła będzie dysponować kilkoma sztukami przyborów rezerwowych, które zostaną wcześniej zdezynfekowane.
7. Szkoła nie zapewnia wody pitnej - na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
8. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
PODSUMOWUJĄC
- każdy uczeń zdający w dniu egzaminu musi posiadać:
- maseczkę bądź przyłbicę
- legitymację szkolną
- czarne długopisy
- linijkę (podczas egzaminu z matematyki)
- własną butelkę z wodą
V Środki bezpieczeństwa osobistego
1. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie muszą zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mieć zakryte usta i nos przez maseczkę bądź przyłbicę.
2. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką) Oznacza to, że uczniowie, którzy nie będą mieć maseczki bądź przyłbicy – nie będą mogli zostać wpuszczeni na teren szkoły, a tym samym nie przystąpią do egzaminu.
3. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Jedynie podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
4. Po zajęciu miejsc na sali egzaminacyjnej uczniowie zostaną poinformowani o możliwości zdjęcia maseczki bądź przyłbicy. Podczas pisania egzaminu uczniowie nie muszą zakrywać ust i nosa (ale mogą, jeżeli uznają to za właściwe).
5. Uczniowie zdający egzamin są zobowiązani do zakrywania ust i nosa w następujących przypadkach:
a) Podczas czynności organizacyjnych, aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej
b) Kiedy podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
c) Kiedy wychodzi do toalety
d) Kiedy kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
Bardzo ważną informacją jest również fakt, że uczniowie nie mogą zbierać się nawet w małych grupach, zarówno przed, jak i po egzaminie. Dlatego wszelkie rozmowy wspierające siebie nawzajem czy dzielenie się wrażeniami po odbytym egzaminie mogą odbyć się jedynie zdalnie, poza terenem szkoły.
VI Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń
Informujemy, że nasza szkoła, w tym wszystkie sale egzaminacyjne mają zapewnione środki bezpieczeństwa zgodne z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Prosimy Państwa o zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi przebiegu egzaminu ósmoklasisty, które są dostępne na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej: https://www.oke.waw.pl/artykuly/podglad.php?id_artykulu=3428
Wszystkim Ósmoklasistom życzymy spokoju w tym czasie przedegzaminacyjnym, a także powodzenia i wiary w siebie podczas egzaminu. Jednocześnie przypominamy, że na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl, w zakładce poświęconej egzaminowi ósmoklasisty) dostępne są:
a) informatory o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2018/2019
b) przykładowe arkusze egzaminacyjne
c) arkusze egzaminu próbnego
d) arkusze wykorzystane do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w kwietniu 2019 r.
Dyrektor Szkoły